Banner

Zuhanykabin beépítése házilag - általános útmutató a fülke beszereléséhez

Felújítás vagy építkezés során igen hasznos tudás lehet, ha pontosan ismered a zuhanykabin beszerelésének menetét, hiszen akár saját kezűleg is kivitelezhető. Épp ezért mostani cikkünkben részletesen bemutatjuk neked ezt folyamatot.

Zuhanykabin beszerelésének menete

A zuhanykabin beszerelésének menete 

A nulladik lépés mindig a zuhanykabin kiválasztása, ha viszont ez megvan, akkor már bele is csaphatsz a szerelésbe! Mutatjuk, hogy pontosan milyen lépésekből áll mindez!

1. A helyszín előkészítése 

Az új zuhanykabin beszerelése előtt alaposan elő kell készíteni a zuhanyfülke helyét: a zuhanykabin összerakásához sima, stabil és tiszta felületetre lesz szükség. Épp ezért a falburkolatnak teljesen síknak kell lennie, hogy a tálca és a kabin oldalait probléma nélkül lehessen felszerelni. Azokat a csempéket, amelyekre a zuhanykabint rögzíted, alaposan ellenőrizni kell egy gumikalapáccsal. Így győződhetsz meg arról, hogy a csempe biztosan képes lesz megtartani a kabint. Amennyiben laza vagy sérült a csempe, cserélni kell. A szerelés megkezdése előtt egy szakember segítségével ki kell építeni a hideg-melegvíz hálózatot és a lefolyócső kiállását.

2. A zuhanytálca beszerelése 

A zuhanytálca biztosítja a kabin alapját, erre kerül majd a fülke többi része, ezért a stabilitása kiemelkedően fontos pontja a zuhanykabin beépítésének. A beszerelés előtt teljes mértékben vízszintesíteni és vízszigetelni kell az alapot. Az alap legtöbbször betonból készül, de más szilárd és vízszigetelő anyagra (például járólapra, kerámia padlóburkolatra) is lehet helyezni a tálcát. A tálcát a kijelölt helyre vízszintesen le kell ragasztani, ehhez érdemes például speciális szilikonos ragasztót alkalmazni. Amennyiben burkolat nélküli aljzatra kerül a zuhanytálca, flexibilis csemperagasztóval tudod elvégezni a rögzítést. A zuhanytálcához tartozó lábak vagy kiékelés segítségével pontosan beállítható a megfelelő vízszintes állapot. Beépített, vagy körbeburkolt tálcák esetében, annak érdekében, hogy a későbbiekben a lefolyóhoz könnyen hozzáférj, érdemes egy ellenőrző nyílást hagyni burkolaton.

3. A zuhanykabin oldalfalainak rögzítése 

A kabin fali tartóinak szerelése során rendkívül pontosan és alaposan kell dolgozni, ugyanis ha nem megfelelően jelölöd ki a vonalakat, és nem teljesen függőlegesek a falprofilok, az ajtók nem fognak rendesen záródni, a kabin szigetelése pedig nem lesz tökéletes. Első lépésként a rögzítési furatok helyét kell kijelölni a falon, majd alacsony fordulatszámon ki kell fúrni a lyukakat. A tiplik behelyezése után jöhet a zuhanykabin fali tartóinak, a keretnek a rögzítése a falhoz.

Ha a tartók felkerültek, akkor a fix oldalfalakat csavarokkal rögzítsd az alsó és felső profilokhoz, majd helyezd be őket a fali profilokba. Végül pedig rögzítsd az alsó és felső merevítők sarkait egymáshoz. Rendkívül fontos odafigyelni arra, hogy az oldalfalak ne feszüljenek a keretben, mert üveg esetén például könnyen megrepedhetnek.

4. Az ajtó felszerelése 

Az oldalfalak rögzítése után következhet az ajtó felhelyezése. A felszerelése a kabin típusától is függ. Például az üveg változatoknál az ajtót sokszor csak be kell akasztani a zsanérokba, viszont a tolóajtós zuhanykabin beszerelésekor a vezetőgörgőket kell az ajtóra szerelni. A felhelyezés után ellenőrizni kell a megfelelő működést. Ha például ellenállást vagy súrlódást észlelsz, akkor még biztosan igazítani kell az ajtó helyzetén.

Ezután jöhetnek az ütközők, a takarólécek és a takaróelemek, a mágneszár, a vízzáró műanyag lécek és a fogantyúk. Majd pedig a csaptelep, a zuhanyfej vagy a zuhanypanelek felszerelése következik.

5. Vízszigetelés, szilikonozás 

A zuhanykabin beszerelésének a legvégén szaniter szilikon tömítő-anyaggal vagy fürdőszobai használatra alkalmas fugázóhabarccsal vízszigetelni kell a kabin alját és széleit, ezzel megelőzhető az esetleges vízszivárgás. A szigetelésnél fontos, hogy teljes mértékben száraz felületen dolgozz, illetve érdemes ragasztószalaggal körbevenni a széleket, hogy a felesleges szilikont könnyebben el tudd távolítani a munka végén. Miután a tömítés megszáradt, egy alapos tisztítás után a zuhanykabin fel is avatható az első zuhanyszással!

Gyakori kérdések zuhanykabin beépítésével kapcsolatban 

Milyen szakembert hívjak, ha egyedül nem boldogulok? 

Habár az egyszerűbb zuhanykabinok házilag könnyen beszerelhetőek, az épített zuhanykabinok vagy a bonyolultabb szerkezetek (pl. íves zuhanykabin vagy hidromasszázs zuhanykabin) esetében érdemes szakember segítségét kérni. Egy rosszul beszerelt zuhanykabin komoly kárt is okozhat, hiszen akár a házat is eláztathatja. Amennyiben nem vagy biztos a dolgodban, érdemes egy vízvezeték-szerelőt felkeresni, aki pontosan tudni fogja, hogyan kell megfelelően beépíteni és beüzemelni a zuhanyt.

A zuhanykabin beszerelési ára - mennyibe kerül, ha szakembert hívok? 

A zuhanykabin beépítésének vagy beszerelésének ára igen eltérő, hiszen a fülke típusától, méretétől és anyagától függ a végösszeg. Az egyszerűbb darabok beszerelése néhány tízezer forintnál kezdődik, azonban az egyedi változatok szerelésének költségei akár egészen több százezer forintig is terjedhetnek.

Mi történik, ha rosszul lett beszerelve a zuhanykabin? 

A beszerelés minősége jelentősen befolyásolja a zuhanykabin élettartamát, ezért rendkívül fontos, hogy megfelelő odafigyeléssel, alapos felkészüléssel és minőségi anyagokkal vágj bele a folyamatba. Amennyiben a szerelés során valami rosszul sül el, a kabin falai feszülhetnek, a görgők, a zsanérok, a csúszkák pedig nem megfelelően mozoghatnak. Ezek miatt a kabin rövid idő alatt tönkremehet, felújításra szorulhat. Extrém helyzetben az üveg feszülése miatt az üvegfalak akár szét is robbanhatnak.

Milyen eszközökre lehet szükség a zuhanykabin beépítéséhez? 

A zuhanykabin beszerelése előtt érdemes ellenőrizni, hogy minden szükséges eszköz és szerszám rendelkezésre áll-e. A szerszámlista persze eltérhet a különböző zuhanykabin típusok esetében, ezért mindig érdemes a telepítési utasítások mentén felkészülni a munkálatokra!

Az alábbiakra viszont biztosan szükség lesz:

  • fúrógép
  • gumikalapács
  • csavarhúzó
  • fugalehúzó
  • imbuszkulcs
  • vízmérték
  • kinyomópisztoly
  • ceruza
  • csavarok
  • dübelek
  • tiplik
  • szilikon
  • ragasztószalag
  • gumikesztyű

A zuhanykabin beszerelése komoly és felelősségteljes feladat, azonban nem lehetetlen kivitelezni otthoni körülmények között sem. A legfontosabb mindig az, hogy az adott kabinhoz kapott szerelési és gyártói utasításokat kövesd. A cikkben bemutatott útmutató általános jellegű, ezért a beszerelés pontos menete eltérhet a fent leírtaktól.

Banner

Iratkozz fel hírlevelünkre

és értesülj akcióinkról az elsők között!