Az épület homlokzatát nap mint nap rengeteg külső környezeti hatás éri, ezért nem is kérdés, hogy rendkívül tartós, időtálló és strapabíró anyagból kell készülnie. Ennek érdekében a homlokzatot különféle kültéri homlokzatburkolatokkal vonják be - a homlokzat felületét lehet csak részben, de akár teljes egészében is burkolni. Ebből a cikkből megtudhatod, hogy pontosan milyen kültéri falburkolat és homlokzatburkolat típusok találhatóak a piacon, és milyet érdemes választanod.
Mi a homlokzatburkolat feladata?
A homlokzatburkolatok gyakorlatilag védelmi funkciót töltenek be: ellenálló és hosszú távú védelmet kell biztosítaniuk az épületnek. Épp ezért fontos szerepük van az épület megfelelő állapotának megőrzésében és megóvásában is. Emellett a homlokzat esztétikai szerepet is betölt, ezért érdemes mindenkinek a saját ízléséhez és az épület funkciójához passzoló burkolatot választania.
Milyen külső hatások érik a homlokzatot?
A homlokzatnak számos fizikai hatással kell megküzdeni, amelyek nem megfelelő homlokzatburkolat esetén komoly károkat és problémákat is okozhatnak az épület állapotában. Nézzük, hogy a különböző külső hatások milyen gondokat idézhetnek elő!
- A folyamatos napsütés és az UV-sugárzás könnyen felületi elszíneződést okozhat, de az erőteljes napfény akár fakuláshoz is vezethet.
- A szélsőséges hőmérséklet-változások és a jelentős hőhatások miatt a burkolat anyagában méret- vagy alakváltozás is bekövetkezhet, de hő hatására akár belső feszültségek is kialakulhatnak.
- Az eső könnyen képes bejutni az apró résekbe, pórusokba, ami szerkezeti károkhoz vezethet. Fagy esetén akár a homlokzatburkolat meg is fagyhat, ami súlyos problémákat okozhat az épület állapotában.
- A jégeső felületi és mechanikai sérüléseket eredményezhet.
- A pára és a nedvesség akár kintről, akár a belső térből ered - hasonlóan a csapadékhoz - statikai szempontból veszélyes az épületre nézve.
- A szél a teljes homlokzatot terheli, hiszen amellett, hogy nyomást helyez a felületre, szívó hatást is kelt.
- A különféle szennyeződések, mint a por és a szmog főleg esztétikai problémákat idézhetnek elő. Olykor azonban a burkolat védelmi képességét is ronthatják, ugyanis például a szennyezett levegő által savas kémhatású oldatok kerülhetnek be a szerkezetbe.
Mitől lesz jó a homlokzatburkolat?
A felsorolt külső hatások jól mutatják, hogy a homlokzatburkolatnak számos komoly helyzetben kell helytállnia. Nem meglepő tehát, hogy bizonyos alapvető követelményeknek meg kell felelnie a felhasznált anyagnak. Az alábbi tulajdonságok mentén érdemes gondolkodni a választáskor.
- Könnyen karbantartható: Ez biztosítja, hogy a burkolat tisztítása és a kisebb javítások minden gond nélkül kivitelezhetőek.
- Fagyállóság: Kültéri falburkolatoknak csak és kizárólag fagyálló anyagokat szabad választani, ugyanis a nedvesség és a fagy komoly károkat okozhat.
- Színtartás: Az UV-sugárzással és az erős napfénnyel szemben fontos, hogy ellenálló legyen a burkolat, különben könnyen kifakulhat a szín. Ebből a szempontból világosabb árnyalatokat érdemes választani, ugyanis a sötét színeket a nap könnyebben károsítja.
- Tűzgátló anyag: A tűzbiztonság szempontjából rendkívül fontos, hogy a homlokzatburkolat meggátolja egy esetleges tűz terjedését. Ennek hiányában akár a teljes épület is leéghet.
- Anyag élettartama: A homlokzatburkolat anyagának minél hosszabb élettartammal kell rendelkeznie, hogy tartós megoldást biztosítson és ne kelljen néhány évente a teljes homlokzatot felújítani. A burkolat kicserélése és felújítása igen nagy összegekbe is kerülhet.
- Alak- és mérettartósság: A hőhatások következtében a burkolat alakja és mérete könnyen megváltozhat, kitágulhat vagy összezsugorodhat, ami repedéseket okozhat a falon. Pont ezért fontos, hogy a homlokzatburkolat minél jobban ellenálljon a hőmérséklet-változásoknak.
- Kivitelezhetőség: A cél az, hogy minél egyszerűbben lehessen a homlokzat burkolását elvégezni. A bonyolult technológiák, érzékeny anyagok és drága eszközök jelentősen megnehezíthetik a munkát, ráadásul a költségeket is növelhetik.
Azt érdemes tudni, hogy nem minden esetben lehet megfelelni ezeknek a követelményeknek, de mindig törekedni kell arra, hogy az adott épületet tekintve a legoptimálisabb kültéri falburkolat típust válasszuk.
Kültéri falburkolat típusok: anyagok szerint
A kültéri falburkolatok típusait megkülönböztethetjük anyagaik szerint. Az alábbi anyagokból készítenek leggyakrabban homlokzatburkolatot.
- A kerámia homlokzatburkolatok általában négyzetes vagy téglalap alakú elemek, amelyek legtöbbször színezettek. A lapok lehetnek sík (tömör) típusúak, amelyek többnyire 10-13 milliméter vastagságúak, illetve üregesek is, amelyek körülbelül 30 milliméteresek.
- A műkő vagy kő homlokzatburkolatok szabályos alakúak és javarészt 20-50 milliméter vastagok, legtöbbször hőszigeteltek. A kő falburkolatok leginkább mészkő, gránit, speciális beton vagy márvány anyagból készülnek.
- A fém homlokzatburkolatok általában alumínium vagy rozsdamentes acélból készülnek. Családi házakhoz kevésbé alkalmazott típus, többnyire inkább ipari épületekhez, csarnokokhoz, raktárakhoz használják.
- A megfelelő kezeléssel ellátott fa homlokzatburkolatok rendkívül jó burkolóanyagnak számítanak, azonban a nedvesség, a napsugárzás és a gombásodás elleni védelemre ennél a típusnál különös figyelmet kell fordítani: mindenképp kezelni kell a felületet. A burkolat anyagaként leggyakrabban vörösfenyőt, kőrist, fenyőt vagy vörös cédrust használnak.
- A fa kompozit homlokzatburkolatoknak többféle fajtája is van, például van, amelyik természetes farost szálakból, illetve újrahasznosított műanyagból készül.
- Az üveg homlokzatburkolatok igazán egyedi esztétikai hatással rendelkeznek. Emellett számos előnyük is van: ellenállóak a nedvességgel, a korrózióval, a fénnyel szemben, ráadásul a légköri szennyeződés sem károsítja az anyagot és könnyen tisztán is tartható.
- A műanyag homlokzati burkolatok egyre elterjedtebb anyagnak számítanak. Strapabíróak és igen ízléses külső megjelenést kölcsönöznek az épületnek. Többféle típus is készül műanyagból, ilyenek például a sávos burkolólécek, a zárt kamrás műanyag profilok, a hullámlemezek és a táblás műanyag lemezek.
Kültéri homlokzatburkolat típusok: kivitelezés szerint
- A ragasztott homlokzatburkolatokat közé a ragasztott tégla, a kerámialap, a szálcement és a természetes kő burkolatok tartoznak. A külső falfelületre ragasztással rögzítik az elemeket, amelyek döntően kisméretűek és fagyállóak. Ez a kivitelezési mód akár nyers vagy vakolt felületen is használható. Érdemes tudni, hogy ezt a módszert csak az épület szerkezeti mozgásainak elmúlása után szabad alkalmazni.
- A szerelt homlokzatburkolatokat általában nagyobb épületek (pl. irodaházak, társasházak, középületek) esetében választják, igen ritka, hogy családi házaknál ezt a kivitelezési módot használnák. Ez a típus igen ellenálló az időjárással és a mechanikai hatásokkal szemben, emellett kifejezetten stabil szerkezet, könnyű karbantartani és jó hangszigeteléssel is bír.
- A falazott homlokzatburkolatok leginkább kőből vagy téglából készülnek. Nem a szigetelésre helyezik fel, hanem általában a teherhordó fal alatt lévő lábazatra, az alaptestre, avagy egy fém vagy vasbeton faltartó konzolra. Ez a módszer jelentős mechanikai védelmet biztosít az épületnek, általa lehetőség nyílik az átszellőztetésre, illetve hőtároló tömeggel is rendelkezik.
Nagyon sokféle kültéri falburkolat típus közül lehet választani, azonban a legfontosabb, hogy mindig az adott épülethez legyen igazítva a homlokzatburkolat. Mindenképp javasolt felkeresni egy tapasztalt szakembert, aki az egyedi igényeknek megfelelően könnyen meg tudja határozni, hogy pontosan melyik típus mellett érdemes letenni a voksot.