Banner

Hogyan válasszunk kapálógépet?

Mi az a kapálógép és mire jó?

Mielőtt belevágnánk abba, hogy pontosan milyen kapálógépet érdemes beszerezni, tisztáznunk kell a fogalmat, mert több néven is futnak a kapálógépek, ami időnként zavaró lehet. Lényegében a rotakapa, a rotációs kapa és a kapálógép egy és ugyanaz a kerti gép, semmi különbség nincs köztük.

kapálógép

Rendkívül hatékony és hasznos gép: a rotációs kapával az összetömörödött, kiszáradt földfelszínt tudjuk könnyedén fellazítani és átforgatni, ezzel komoly fizikai munkától kímélhetjük meg magunkat. A talaj

A kapálógép használatával:

  • elősegíthetjük a talaj nedvességének megőrzését,
  • megkönnyíthetjük a növények fejlődését és a tápanyag utánpótlását,
  • a szerves trágyát és a növényekhez szükséges tápot beforgathatjuk a földbe,
  • eltávolíthatjuk a káros, mag nélküli, alacsonyabb gyomnövényeket és gazt a talajból,
  • előkészíthetjük a magágyást a zöldségek, gyümölcsök és fűszernövények számára.

Milyen kapálógépet vegyek? Hasznos szempontok rotációs kapa vásárlásakor

A kapálógép mellett a kézi kapa használata is hatékony, azonban rendkívül fárasztó és komoly állóképességet igényel még egy kisebb kert esetén is. Pont emiatt érdemes elgondolkodni abban, hogy otthoni használatra is vegyünk egy rotációs kapát. Az már egy nehezebb kérdés, hogy hogyan válasszunk kapálógépet, és milyen szempontokat tartsunk szem előtt a választáskor.

Az alábbi kérdéseket érdemes átgondolni, ha felmerül bennünk a kérdés, hogy milyen kapálógépet vegyünk:

  • Mi jellemző a kertre? Milyen földtípust, milyen meredekségű és mekkora méretű területet szeretnénk megmunkálni a rotációs kapával? Kiindulásként érdemes tudni, hogy a kert mérete befolyásolja, hogy mekkora teljesítményű gépre lesz szükség. Tehát minél nagyobb a kert, annál nagyobb teljesítményű rotakapára érdemes beruházni.
  • Milyen kapálófejek tartoznak hozzá? A tengelyre különböző méretű és számú kapafejet szerelhetünk fel, amik megszabják, hogy milyen mélyen és milyen szélességben dolgozhatunk a talaj megmunkálása során.
  • Mekkora a kapálási szélessége? Minél nagyobb kapálási szélességű rotakapát választunk, annál több lesz a kapafejek száma és annál gyorsabban dolgozhatunk, illetve annál nagyobb területet művelhetünk meg vele. A kapálógépek kapálási szélessége 15 centimétertől egészen akár 100 centiméterig terjedhet.
  • Mi jellemzi az irányíthatóságát? A különféle sebességfokozatokat, a vezetőkart, a biztonsági funkciókat, illetve a stabilitást és a gép súlyát kell alaposan megvizsgálni.
  • Milyen a zaj- és rezgéscsillapítása? A zajos és rezgéscsillapítás nélküli kapálógépek rendkívül megterhelőek lehetnek a csukló és a fül számára, akár már kisebb munkák esetén is, ezért fontos, hogy a gép megfelelő zaj- és rezgéscsillapítással rendelkezzen.
  • Milyen célokra akarjuk használni? Sok alapgéphez különböző kiegészítők is vásárolhatóak, így például akár fűnyíróként vagy hóekeként is használhatóak.

Rotációs kapa típusok: melyik való nekem?

Ha rotációs kapákról beszélünk, akkor kétféle típust különböztetünk meg: benzines és elektromos kapálógépet. Mindkét típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, nem mondhatjuk, hogy az egyik jobb vagy rosszabb, hiszen attól függ, hogy mekkora kerthez és milyen típusú munkákhoz keresünk kapálógépet.

Benzines rotációs kapák

A benzines kapálógépek általában nagyobb teljesítményűek. Több kapafejjel rendelkeznek, amelyeket mi magunk nagyon egyszerűen szerelhetünk fel, és ezzel könnyen személyre is szabhatjuk a kapagépet. A kapálási szélességet aszerint állíthatjuk be, hogy milyen munkaszélességben szeretnénk dolgozni. Léteznek közepes, 40-50 cm szélességű, és már nagyobb, 90-100 cm-es változatok is. A nagyobb vágásszélességű kapák a profi 6-10 lóerős kapálógépek kategóriájához tartoznak, ezért ezek már kisüzemi gépnek számítanak, komolyabb mezőgazdasági munkákhoz is használhatóak. A benzines rotációs kapák előnye még, hogy különböző kiegészítőket (pl. fűnyíró adapter) vásárolhatunk hozzájuk, így akár többféle munkára is alkalmasak.

Elektromos rotációs kapák

A kisebb méretű elektromos kapálógépek jóval könnyebbek és kisebb kapálási szélességűek, mint a benzines társaik. Emiatt viszont az elektromos kerti gépek a konyhakertekhez és a kisebb földekhez kifejezetten ideálisak. A vágásszélességük általában 15-20 centiméter, így sokkal egyszerűbben lehet velük közlekedni a veteményesben vagy a virágok között. És habár jelentősen csendesebbek, az akkumulátor miatt korlátoltabbak, a használatukkor rövidebb üzemidővel kell számolnunk, azonban könnyűek és sokkal kedvezőbb áron beszerezhetőek.

Új vagy használt kapálógépet válasszunk?

Nehéz és nem teljesen egyértelmű kérdés, hogy újonnan vagy használtan érdemes kapálógépet vásárolni, épp ezért mindenkinek magának kell mérlegelnie a számára fontos pro és kontra érveket.

Egy új gép jelentősen drágább lehet, viszont egyáltalán nincsenek kétségek az állapotával és minőségével kapcsolatban. Ez gyakorlatilag egy biztos döntés. Ezzel szemben a használt kerti szerszámok, gépek vásárlása kockázattal jár. Habár valószínűleg sokkal olcsóbban hozzájuthatunk egy nagyobb teljesítményű rotakapához, nem tudhatjuk, hogy mennyi ideig fog még problémamentesen működni. Ráadásul jellemzően nem jár hozzá garancia, ezért ha szervizelni kell, biztos hogy az alapáron felül alaposan rá kell költenünk.

Ha a használt kapálógép mellett döntünk, akkor nagyon fontos, hogy a vásárlás előtt próbáljuk ki használat közben a rotációs kapát, illetve a gép előtörténetéről kellően informálódjunk az eladótól.

Érdemes tudni még, hogy vásárlás helyett opció lehet a kapálógép bérlése is, ami főleg a kisebb kertek esetén nyújthat tökéletes megoldást. Persze hátránya is van, például ha a bérléskor rossz az idő, akkor könnyen elbukhatjuk a bérleti árát. Ha saját kapálógépet szeretnénk és nem túl nagy a kertünk, akkor érdemes lehet a kombinált gépekben gondolkodni, amelyek akár fűnyíróként vagy hóekeként is használhatóak.

Mennyibe kerül egy rotációs kapa?

A kapálógépek ára rendkívül széles skálán mozog: a kisebb teljesítményű elektromos rotációs kapák már 30-40 ezer forinttól kezdődnek, a magasabb kategóriájú benzines változatok azonban akár több százezer forintba is kerülhetnek.

Általánosan igaz, hogy minél drágább az eszköz, annál nagyobb teljesítményű, kevésbé zajos, jobb a rezgéscsillapítása, több funkcióval rendelkezik és könnyebb munkavégzést biztosít. Pár tízezer forintért már megbízható munkagépeket vásárolhatunk, amelyek több éven keresztül hasznos társaink lehetnek a kerti talajmunkák során.

Banner

Iratkozz fel hírlevelünkre

és értesülj akcióinkról az elsők között!