Banner

A belső hőszigetelés és amit tudni kell róla

Mit jelent a belső hőszigetelés?

A belső oldali hőszigetelés során a szigetelőanyag a szoba belső falára kerül. Ez a falak belső oldalának hőmérsékletét növeli, ami megakadályozza, hogy a szigetelt helyiség felmelegedjen vagy huzat alakuljon ki.

Fontos, hogy a belső hőszigetelés előtt egy szakember alaposan megvizsgálja az épület szerkezetét és a nedvességtartalmát, illetve elvégezze a páratechnikai felmérést.

A belső hőszigetelés egy ritkábban alkalmazott szigetelő módszer. Általában akkor javasolják, amikor a külső hőszigetelés egyáltalán nem megoldható az épületen. Emellett előfordul, hogy kiegészítő megoldásként szolgál: lényegében a külső szigetelést támogatja.

A belső oldali hőszigetelés során a szigetelőanyag a szoba belső falára kerül

Mikor ajánlott falak belső oldali szigetelése?

Van néhány eset, amikor kifejezetten érdemes a belső hőszigetelés mellett dönteni.

  • Ideiglenesen használt épületek, hétvégi házak, nyaralók: A téli hónapokban az üresen álló ingatlanok könnyen kihűlnek. Gyakorlatilag egy örökkévalóságnak tűnik, amíg a ház a fűtés bekapcsolása vagy a kandalló begyújtása után újra felmelegszik. A belső oldali hőszigetelés viszont komoly segítséget jelenthet ilyenkor.
  • Műemlékvédelem alatt álló épületek: A külső szigetelés egyáltalán nem lehetséges a régi, muzeális értékű épületeknél, mivel a homlokzatot általában nem lehet megváltoztatni. Ilyen esetben a belső szigetelés a megoldás.
  • Társasházak: Sokszor előfordul, hogy a társasház nem minden lakója ért egyet a külső szigetelés kérdéskörével, csak egyetlen lakást pedig sajnos nem lehet kívülről szigetelni, ezért a társasházak esetében a belső oldalról való utólagos hőszigetelés opciója marad csak.

A belső hőszigetelés előnyei

  • A belső hőszigetelés sokkal kisebb felfordulással jár, mint a külső szigetelés, hiszen a szigeteléshez nem kell teljesen felállványozni az egész házat. Ez nemcsak időben és energiában jelent könnyebbséget, de pénzügyileg is kedvezőbb.
  • A belső oldali szigetelés akár több etapban is végezhető: egyesével szobánként, helyiségenként lehet haladni. Nem szükséges egyszerre szigetelni mindent, mint a homlokzati hőszigetelésnél.
  • Sokkal kevesebb hőszigetelő anyagra van szükség a megfelelő végeredményhez.
  • Költségtakarékosabb megoldás, mint a külső szigetelés.
  • A hőszigetelés kivitelezése egyszerűbb, egy alapos felkészülés után akár saját kezűleg is elvégezhető.

Mikor nem jó megoldás a belső hőszigetelés?

A belső hőszigetelés átalakítja a főfalak fizikai jellemzőit, emiatt olyan problémák merülhetnek fel, amelyek a belső tér felőli szigetelés előtt nem voltak jelen a lakásban.

Pára keletkezik, ami penészesedéshez vezethet 

A belső oldali szigetelés gyakorlatilag a falakat elhatárolja a szobától, így a külső falfelület a téli időszakban sokkal hidegebbé válhat. Emiatt a hideg falon a pára lecsapódásának esélye jelentősen megnő, lényegében folyamatos nedvesedés történik, ami miatt az épület szerkezete károsodhat, illetve penész alakulhat ki a szobában. A nedvesedéssel könnyen fel lehet venni a harcot, ha a belső oldali rész párazáró réteget kap.

Új hőhidak alakulhatnak ki 

A belső szigetelés során a padlót és a mennyezetet nem lehet szigetelni, így a szigetelőanyag alján és tetején sokkal hidegebb hőmérséklet alakulhat ki. Mindezek miatt pedig kellemetlen hőhidak jöhetnek létre a felületek kapcsolódásánál. Időnként az is előfordulhat, hogy extrém hőmérséklet-különbség miatt a kicsapódott pára megfagy a felületen.

Könnyen megtelepednek benne a baktériumok és a vírusok 

A szigetelő lapok és a fal között gyakran maradnak légrések, amelyekben különféle baktériumok, vírusok és egyéb élőlények képesek megtelepedni. Ezek könnyen bejuthatnak a lakás levegőjébe, ami igen káros lehet az egészségre.

Rontja a falak hőtároló képességét 

Ideális esetben a falak elnyelik a hőt, amit akár hosszú időn keresztül is képesek visszasugározni a lakásba. A belső hőszigeteléskor viszont a falak hőtárolása eltűnik, hiszen a szigetelés a fűtési rendszerből teljes mértékben kizárja a falakat, amelyek így nem tudják felvenni és megtartani a meleget. Ennek pedig az a vége, hogy a lakás falainak a hőmérséklete alacsonyabb lesz és a hőtároló közeg eltűnik. Habár a szoba sokkal gyorsabban fog felmelegedni, a fűtési rendszer a meleg levegő miatt jóval hamarabb fog leállni, ezzel párhuzamosan a helyiség pedig sokkal gyorsabban fog lehűlni.

Csökkenhet a lakótér nagysága 

A belső hőszigetelés lényegében csökkenti a lakótér méretét is, hiszen a szigetelés a szobán belülre kerül. Persze ez a legtöbb esetben ritkán fordul elő, ugyanis megfelelő hőszigetelőanyaggal és technológiával könnyen megoldható ez a probléma.

A belső hőszigetelés előtt mindenképp érdemes egy szakember segítségét kérned, hogy a fenti kockázatokat minél inkább kivédhesd! Egy hozzáértő szakértő pontosan tudni fogja, hogy az ingatlanodat milyen esetleges veszélyforrások fenyegetik a szigetelés miatt, így ennek megfelelően fog majd ajánlani megoldást!

Milyen belső hőszigetelési anyagok vannak? 

A belső hőszigeteléshez használt anyagokat mindig alapos körültekintéssel kell kiválasztani. Bármilyen hőszigetelőt választasz, minden esetben fontos, hogy a gyártói előírásokat kövesd és mindig a használati utasítás mentén történjen a szigetelés.

Belső szigetelés szálas szigetelőanyagokkal 

A belső szigeteléshez kifejezetten javasoltak a szálas szigetelőanyagok, amelyek kiváló eredményt nyújtanak. Ilyen szigetelőanyagok közé tartozik

  • a kőzetgyapot,
  • az üveggyapot
  • és a kőzetgyapot parafával vagy gipszkartonnal kombinálva.

Ezeknél az anyagoknál különösen ügyelni kell arra, hogy egy apró rés se maradjon a felrakott szigetelő lapok között, ugyanis ez könnyen a fal nedvesedéséhez vezethet.

Belső hőszigetelés Multipor hőszigetelő lappal 

Kimondottan a belső hőszigeteléshez ajánlottak az üvegszál-erősítésű ásványi hőszigetelő lapok, amelyek ásványőrleményből készülnek. Fontos azonban, hogy ezek a lapok felületi utókezelést igényelnek.

A Multipor lapok

  • kiváló hőszigetelő tulajdonsággal bírnak,
  • nem gyúlékonyak,
  • a páraáteresztő képességük kifejezetten jó,
  • víztaszító képességgel rendelkeznek,
  • 5-30 mm vastagságban érhetőek el,
  • általában 60x50 cm-es méretben kaphatóak.

Belső szigetelés polisztirol lapokkal 

Különféle zártcellás polisztirol alapanyagú szigetelő lapok is használhatóak a belső oldali szigeteléshez. A polisztirol lapokkal könnyű dolgozni, ugyanis az anyagnak köszönhetően pontosan vágható és formázható. Ráadásul ennek a típusnak az ára is igen kedvező, jó ár-érték aránya miatt az egyik legnépszerűbb szigetelőanyag. Emellett a polisztirol ellenáll a hőnek és a füstnek, azonban nem tűzálló, nyílt láng esetén képes kigyulladni. Hasonlóan a Multipor lapokhoz ezeknél is szükség van egy utólagos felületi bevonatra. Érdemes azonban tudni, hogy a polisztirol lapoknak (pl. XPS hőszigetelő lapok) hátránya is van, ugyanis a párásodási és penészedési problémák könnyen kialakulhatnak a használatuk során.

Hőszigetelő bevonóanyagok 

Léteznek speciális festékek is, amelyek nanotechnológiás hőszigetelő bevonóanyagokat tartalmaznak. Ezekben gyakorlatilag mikroszkopikus méretű, belül üreges kerámia gömböcskék találhatóak, amelyek átalakítják az anyagok hővezetési és hőszigetelő képességét. Ez a típusú festék képes visszaverni a hőt, ennek köszönhetően a falba kevesebb jut be. Segíti a hőmérséklet-kiegyenlítést, ami által kisebb az esély a hőhidak kialakulására és a páralecsapódásra.

Tippek a belső oldali hőszigetelés sikeréhez 

A fenti hátrányok alapján is jól látható, hogy a belső oldali hőszigetelésnek komoly kockázatai és veszélyei vannak, azonban a megfelelő szigetelőanyagokkal és kivitelezéssel sok esetben kiküszöbölhetőek a problémák. Az alábbiakra érdemes odafigyelni a szigetelés során:

  • A szigetelőanyag felragasztásakor nagyon oda kell figyelni, hogy semmilyen apró rés se maradjon a szigetelő lapok között.
  • A páralecsapódás ellen mindenképp érdemes párazáró vagy hőszigetelő fóliát felhelyezni a belső oldalra.
  • A hőszigetelőanyag kiválasztása előtt ajánlott egy állapotfelmérést beiktatni, amely során egy szakember alaposan megvizsgálja a falszerkezeteket mechanikai és hőtechnikai szempontból. Ezzel a szerkezeti rétegek nedvességtartalma is könnyen megállapítható.
  • A belső hőszigetelés előtt minden nedvességszigetelési problémát (pl. tetőtér szigetelése, talajnedvességből fakadó gondok) fel kell számolni.

A belső hőszigetelés a hazai éghajlati viszonyok és a folyamatos fűtés miatt nem feltétlenül a tökéletes eredményt fogja hozni, ezért csak abban az esetben érdemes ezt a szigetelési módszert választani, ha tényleg nem megoldható a külső oldali hőszigetelés. Persze nem kell azért temetni ezt a megoldást, hiszen a megfelelő szigetelőanyaggal és hozzáértő szaktudással a belső szigetelés is kielégíthető lehet. Nagyon fontos viszont, hogy mielőtt belekezdenél, mindenképpen keress fel egy szakembert!

Banner

Iratkozz fel hírlevelünkre

és értesülj akcióinkról az elsők között!