Klíma a lakásban – vásárlási tippek
Klímavásárlás buktatók nélkül – praktikus, hasznos klímavásárlási tippek, hogy a kánikulában is kellemes klíma legyen otthonában. - Praktiker ötletek
Hogyan válasszon klímát az otthonába?
A klímavásárlás buktatói
Aki klímavásárlás mellett dönt, először is reálisan határozza meg a „hidegigényét”. Az év hány napján van szükség hűtésre? Mekkora helyiségről, hány szoba hűtéséről van szó? A hideg hónapokban szükség lehet a fűtésrásegítésre? Milyen megoldások segíthetik/javíthatják a lakás további hőszigetelését (hőszigetelő ablakfólia, roló, redőny, ventilátor)?
Magas energiafogyasztás: azt mindenki pontosan tudja, hogy a klíma üzemeltetése megemeli a rezsiköltségeket, éppen ezért különösen fontos a kiválasztott gép energiabesorolása. Egy A besorolású klímakészülék ma már alap – de ezen belül is járjunk pontosan utána, hogy mennyit „eszik” a gép, a többi háztartási gép üzemeltetése mellett mennyi kiadástöbblettel kell majd számolnunk.
Tipp: A kínálatban találunk olyan berendezéseket, amelyek flexibilis kompresszorral működnek, érzékelik a helyiség hőmérsékleti viszonyait, automatikus ki- és bekapcsolás helyett konstans hőmérsékletet biztosítanak, ami akár 30 százalékkal is csökkentheti az energiafogyasztást. Ezeknek a zajszintje is alacsony, mindössze 25 dB-lel működnek.
Zajszint: vásárláskor informálódni kell arról is, hogy a kiválasztott klímaberendezés egészen pontosan mekkora zajjal jár. Nem elég, ha az eladó állítja, hogy a gép halk, nézzük meg a pontos decibelértéket. Ma már számtalan olyan gépet találunk a kínálatban, amely jóval 50 dB alatt üzemel.
Méret: fontos, hogy megfelelő klímaberendezést válasszunk, a túl nagy légköbméter, a túl magas hőmérsékleti viszonyok közepette elengedhetetlen a megfelelő teljesítmény – ellenkező esetben irreálisan magas lesz az energiafogyasztás, a gép pedig hamarabb tönkremegy.
Megfelelő elhelyezés: a klímaberendezést olyan helyre kell erősíteni, ahonnan a levegő „akadálytalanul” tud áramolni. Bútorok, sarkok, falszakaszok, oszlopok ne állják az útját. Arra is ügyeljünk, hogy a készülék ne legyen túl közel az ágyhoz, íróasztalhoz, munkaállomáshoz!
Kondenzvíz-elvezetés: a klímakészülék sokkal több vizet „szűr ki” a levegőből, mint azt sokan elsőre gondolnák, éppen ezért különösen fontos annak megfelelő elvezetése.
Megfelelő üzemeltetés: a helyiség túlhűtse nem ajánlott, az ideális hőmérsékelt 24 foknál ne legyen alacsonyabb, illetve a kinti és a benti hőmérséklet különbsége ne haladja meg a 6 fokot. Ha ezt betartjuk, kellemes hőérzetet kapunk, és nem lesz hősokkunk, ha ki vagy belépünk a hűtött lakásból. Az „egészséges” hőfok nemcsak a hőérzet, a gép előírásszerű üzemeltetése miatt is fontos.
Használat közben az ajtókat, ablakokat tartsuk zárva, és rendszeresen ellenőrizzük, hogy a klímaberendezésen keresztül ki- és beáramló levegőnek nem állja semmi útját.
Legyünk tekintettel a környezetünkre: végül, de nem utolsósorban egy klímakészülék beszerelésekor azokra is tekintettel kell lennünk, akik a szűk környezetünkben élnek. Ügyeljünk, hogy a készülékből kiáramló forró levegő, a gép zaja és a kondenzvíz senkit ne zavarjon!
Kövesse a Praktikert a Facebookon!