Banner

Páraáteresztő és párazáró tetőfólia - melyik mikor kell?

A tetőszerkezet kulcsfontosságú szerepet tölt be az épületek életében: a tetőnek nap mint nap rengeteg nehézséggel és veszéllyel kell szembenéznie, épp ezért a megfelelő kialakítás és minőségi anyagok használata elengedhetetlen az építkezés során. Ide tartozik a tetőfólia is, amely gyakorlatilag ma már nélkülözhetetlen eleme a tetőszerkezet komplex rendszerének. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a tetőfóliák kapcsán: bemutatjuk, hogy mit takar pontosan a páraáteresztő, illetve a párazáró tetőfólia, és hogyan érdemes kiválasztani a megfelelő változatot.

Tetőfólia

Mi az a tetőfólia és miért fontos? 

Az elmúlt években az építési szokások teljesen átalakultak. Egyre nagyobb az igény az elérhető terek kihasználására és lakótérré alakítására. Így nem meglepő, hogy a padlás, a tetőtér egyre többször válik élettérré. Ezzel párhuzamosan viszont a tetővel szembeni elvárások és igények is megnövekedtek.

A korszerű tetőszerkezetek komplex rendszerek, amelyeknek a tetőfólia ma már elengedhetetlen része.

A tetőfóliát a szigetelőanyag két oldalára kell rakni:

  • a szigetelés külső oldalára (a tetőfedő anyag és a szigetelőanyag közé),
  • illetve a szigetelés belső oldalára (a hőszigetelés és a belső burkolat közé).

A tetőfólia védi a tető szerkezetét, a tetőtéri szigetelőanyagokat a csapadéktól, a párától és a káros UV-sugaraktól, illetve a nedvesség által okozott károsodástól. Tehát a tetőfólia különféle sérülés vagy beázás esetén elvezeti a vizet és a párát, gyakorlatilag megakadályozza a nedvesedést, így elkerülhető például a penészesedés vagy a tetőléc elkorhadása is. De a legtöbb tetőtérben megtalálható gipszkarton védelmére is kitűnő, ugyanis ezek az anyagok kifejezetten érzékenyek a nedvességre.

Ráadásul a tetőfólia csökkenti a hőveszteséget, szélzáró kialakítással rendelkezik és hővisszaverő rétegként is alkalmazható, így az energiatakarékosságban is segít.

Ha hiányzik a megfelelő tetőfólia, akkor beázás vagy a lecsapódó pára következtében komoly károk keletkezhetnek a tető szerkezetében is. Lényegében a tető élettartama hosszabbítható meg a tetőfólia használatával, illetve hosszú távon jelentős kiadásoktól is megkímélheted a pénztárcádat.

Mikor érdemes feltenni a tetőfóliát? 

Az új építésű házak esetében a tetőfólia már lényegében alap elvárásnak számít: elengedhetetlen és minden ingatlan tervezésekor számolnak is vele. Azonban egy régebbi ház átalakítása során is sarkalatos elem, amire mindenképp gondolni kell! A tetőtér építése, felújítása során a tetőfóliával gondolkodás nélkül érdemes bővíteni a tetőszerkezetet.

Milyen tetőfólia típusok léteznek? 

A tetőfóliák tehát a kültéri (csapadék) és a beltéri (pára) nedvesség ellen biztosítanak védelmet. A különféle tetőfólia típusok között a leggyakrabban a páraáteresztő és a párazáró fóliát használják. Nézzük, hogy pontosan mit jelentenek ezek!

A páraáteresztő tetőfólia 

A páraáteresztő tetőfólia a belső térben keletkező párát ereszti át a külvilág felé. Ezt a típust leggyakrabban az egyszeresen átszellőztetett (egy légréssel rendelkező) tetőszerkezeteknél alkalmazzák. A páraáteresztő fólia mindig a szigetelés külső oldalára kerül: a tetőfedő anyag és a hőszigetelés közé kell tenni ezt a típust, (a szigetelés és a belső burkolat között pedig mindig párazáró tetőfólia kerül).

A ábra:  egyszeresen átszellőztetett tetőszerkezet - B ábra:  kétszeresen átszellőztetett tetőszerkezet

A ábra: egyszeresen átszellőztetett tetőszerkezet - B ábra: kétszeresen átszellőztetett tetőszerkezet:

Az egyszeresen átszellőztetett tetőszerkezeteknél a tető anyaga és a tetőfólia között légrés van, amin át a pára és a nedvesség képes távozni. A tetőfólia és a szigetelőanyag közt viszont nincs légrés. A légrés feladata a vízmentesítés és a szellőzés biztosítása. A tetőfólia páraáteresztő tulajdonsága biztosítja, hogy a szigetelőanyagot ne érje semmilyen nedvesség, hiszen ha páralecsapódás történne a fólián, akkor ez közvetlen károsítaná a hőszigetelő anyagot.

A páraáteresztő tetőfólia szilárd és szegálló, javarészt háromrétegű: két polipropilén szövetből és egy középső fóliarétegből készül, amelyek műgyantával vannak összepréselve. A fóliaréteg egy páraáteresztő membránként funkcionál, gyakorlatilag ez a középső réteg felel a nedvesség áteresztéséért.

A páraáteresztő tetőfóliát jellemzően a könnyűszerkezetes házaknál használják. Általában 1,5 méteres tekercsek kaphatóak, de akár nagyobb, 2,6 méter és 3 méter közötti homlokzatmagassághoz passzoló tekercsek is elérhetőek.

Ezeknek a tetőfóliáknak a súlya többnyire 95 - 170 g/m2 között mozog, az SD-értékük pedig 0,02 - 0,05 m közötti. (Az SD érték mutatja meg a fólia páraáteresztő képességét. Minél kisebb az SD érték, annál jobb a páraáteresztő tulajdonsága a tetőfóliának.)

A párazáró tetőfólia 

A párazáró fóliák tulajdonképpen a páraáteresző fóliákkal teljesen ellentétes módon működnek. A párazáró tetőfólia lényege, hogy a párát ne engedje át, így a nedvesség magán a fólián csapódik le. Ezt a típust használják a kétszeresen átszellőztetett tetőszerkezetek esetében kívülre és belülre is. Tehát a tetőfedő anyag és a hőszigetelés, illetve a hőszigetelés és a belső burkolat között is párazáró fóliát kell alkalmazni.

A kétszeresen átszellőztetett szerkezet esetében a tetőfedő anyag és a fólia, illetve a szigetelőanyag és a fólia között is található légrés. A második légrés azért fontos, mert a lecsapódott nedvesség ezen a résen keresztül tud szellőzni.

A párazáró tetőfólia vagy polietilén, vagy polipropilén anyagból készül, általában 90 - 140 g/m2 súlyú, az SD-értéke pedig 3-10 m között mozog. Ezt a típus leginkább fűtetlen vagy lakatlan tetőterek esetében használják.

Hogyan válaszd ki a megfelelő tetőfóliát? 

A megfelelő tetőfólia szakszerű kiválasztásához mindenképp érdemes szakember segítségét kérned. Van azonban néhány tulajdonság, amelyeket jó, ha ismersz!

  • A vízzáró képesség a tetőfólia legfontosabb tulajdonsága. Jellemzően W1 fokozatú (legjobb vízzárósági osztály, 25°-os hajlásszög alatt is használható) fóliát alkalmaznak, azonban ha a tetőszerkezet alapvetően jó minőségű, akkor akár az alacsonyabb W2 fokozat (mérsékelt vízzáróságot biztosít, 25°-os hajlásszög felett is alkalmazható) is megfelelő lehet.
  • A hőállóság biztosítja a szélsőséges hőmérséklet-ingadozások elleni védelmet, hiszen a fóliának télen és nyáron is megfelelően kell működnie.
  • A masszív szakítószilárdság gondoskodik arról, hogy a fólia különféle erőhatásoknak ellenálljon (pl. erőteljes szél, szélsőséges időjárás, építkezés során felmerülő terhek).
  • Az UV-sugárzással szemben is ellenállónak kell lennie - legalább 3 hónapon keresztül -, hiszen a fóliázást követően akár még hetekig tarthatnak a tetőfedési munkálatok.
  • A páraáteresztő képesség is meghatározó, a fent említett SD értéket kell figyelni a választáskor.
  • A fólia szegszakító tulajdonsága határozza meg az anyag tartósságát. Tehát egy szeg beütése után a fóliának nem szabad morzsolódnia, mállania.

Mire érdemes még figyelned a választáskor? 

A fenti tulajdonságok mellett fontos még odafigyelni arra, hogy

  • pontosan milyen a tető típusa (minél bonyolultabb a tetőszerkezet, annál fontosabb a vízzárás, a vízszigetelés),
  • milyen mértékű a tető hajlásszöge (minél alacsonyabb a hajlásszög, annál erőteljesebb tetőfólia szükséges),
  • mire szeretnéd használni a tetőteret (pl. lakótér, raktér),
  • milyenek az időjárási és hőmérsékleti körülmények az építkezés helyén (pl. vízparton vagy hegyvidéken található a ház),
  • vannak-e különböző építésügyi előírások, követelmények az épületet illetően (pl. műemlékvédelem, helyi építési szabályozások).

3 gyakori hiba tetőfóliázás során, amiről érdemes tudnod 

1. Túl vékony a választott tetőfólia 

A tetőfóliák esetében rendkívül fontos a megfelelő vastagság. Nagyon leegyszerűsítve az mondható, hogy minél vastagabb a fólia, annál hatékonyabb. Egy túl vékony fólia könnyen megsérülhet vagy elszakadhat, ezzel pedig a vízzáró képessége, a szélzárósága és a hőálló tulajdonsága is jelentősen romlik.

2. Nem hőtükrös tetőfóliát választasz 

A hőtükör fólia a hőszigetelés fontos eleme, gyakorlatilag a beltéri hőmérséklet egyenletes megtartásáért felel. A hőtükör fólia csökkenti a hőveszteséget, védelmet nyújt a hőszigetelő anyagnak és a tetőszerkezetnek a párával szemben, illetve visszaveri a hősugarak jelentős részét. Amennyiben van rá anyagi lehetőséged, akkor a párazáró fóliából mindenképp hőtükrös verziót érdemes választanod, bár ez esetenként akár kétszeresére is növelheti az anyagköltséget.

3. Rosszul alkalmazod a tetőfóliák típusait 

Ha nem megfelelő típust választasz, akkor a fólia nem nyújt elegendő védelmet a nedvesség ellen, így pedig a tetőszerkezet és a hőszigetelés is könnyen károsodhat. A párazáró fólia megelőzi, hogy a belső térben kialakuló pára bejusson a hőszigetelésbe, a páraáteresztő fólia pedig átengedi a párát, de a kívülről érkező nedvességet nem.

  • Az egyszeresen átszellőztetett tetőszerkezetnél a belső térben párazáró, a külső részen pedig páraáteresztő fólia szükséges.
  • A kétszeresen átszellőztetett tetőszerkezetnél a belső és a külső részre is párazáró fóliát kell tenni.

A tetőfólia manapság már gyakorlatilag nélkülözhetetlen eleme a tetőszerkezetnek. A tetőfóliával tartós védelmet biztosíthatsz otthonodnak, hiszen az alkalmazásával a nedvesség és a csapadék biztosan nem okoz majd kellemetlen meglepetéseket a tetőtérben. A megfelelő tetőfólia kiválasztása viszont nem egyszerű feladat, ezért mindenképp érdemes szakember segítségét kérni hozzá.

Banner

Iratkozz fel hírlevelünkre

és értesülj akcióinkról az elsők között!