Habár a legtöbbek számára ismerősnek tűnik a zsalukő, mégiscsak sokan azt gondolják, hogy egészen egyszerűen a tégla vagy az Ytong alternatívája. Való igaz, sok esetben helyettesíthetőek mindezek a zsalukővel, de ennél azért jóval többről van szó. Rövid cikkünkben a zsalukő lehetséges felhasználásaira térünk ki!
Tulajdonképpen az már első ránézésre látszik, hogy a zsalukő egy speciális formájú, könnyedén sorolható, üreges kialakítású téglafajta. Ez a fajta speciális formaképzés több erényt is magába sűrít: kialakításának köszönhetően nagyon egyszerű sorolni, szinte adja magát, hogy miképpen kell egyiket a másik után rakni. Üreges kialakítása is többféle lehetőséget tartogat, egyfelől masszív lábazatokat, falazatokat tudunk építeni, ha vasalatot teszünk az üregekbe, az üreget pedig kiöntjük betonnal. Ez a felhasználás lehetővé teszi, hogy kisebb, családi házak léptékében is tartós szerkezeteket építhessünk. Ha viszont csak úgy üresen hagyjuk a zsaluköveket, az sem gond, a közre szorult levegő hozzáad az épület szigetelőképességéhez!
A speciális formát persze nem olyan egyszerű elérni, a legkönnyebb megoldás az öntés – a zsalukő tehát egy javarészt betonból álló öntvény. Fontos azért megjegyezni, hogy nem a legkeményebb betonból készül, egy-egy óvatlan kalapácssuhintással könnyen összetörhet a zsalukő, ezért is célszerű kiönteni a belsejét, így masszív betonfalat kaphatunk. Az igazsághoz hozzátartozik persze, hogy a nagyipari építkezéseken a zsalukő helyett egybefüggő elemeket használnak – azzal a zsalukő sem tudja felvenni a versenyt. Mindentől függetlenül, ha a legjobb minőségre pályázunk, arról tájékozódjunk, hogy milyen kavicsból készült a zsalukő.
A zsalukő legfontosabb célja, hogy kevesebb szakértelemmel vagy véges erőforrásokkal is masszív falazatokat lehessen építeni a lehető legegyszerűbben. Ezért többféle idomot kaphatunk: központi-, sarok- és záróelemet. Fontos megjegyezni, hogy raklapos kiszerelésben lehet kapni a zsalukövet, ami minden elemet tartalmaz, nem kell külön-külön elemeket vásárolni.
A téglához képest a zsalukövet nem keresztkötésben kell rakni, hanem függőleges irányban egymásra tenni. A titok nyitja, hogy minden teljes sor után a következőt egy fél zsalukővel kezdjük, majd a másik felével zárjuk. Ha jól végeztük a munkát, akkor a zsalukövek üregei pontosan egymás fölé kerülnek, így az öntött beton egybefüggő rétegeket képezhet. A fél zsalukövet vágás útján tudjuk elérni, a munkálat könnyedsége, hogy a tervezése és során erre is gondoltak: középen dupla falú osztást találunk, ott kell kettévágni az idomot.
Kis túlzással, minden építkezés eltérő, ezért a pontos számításokat nem szabad megspórolni, ahogyan a mondás tartja: kétszer számolj, egyszer vágj! Ettől függetlenül egy négyzetméter vasalattal kiegészített fal esetében – hozzávetőlegesen – a következő mennyiségekkel kalkulálhatunk:
A zsalukő többféle méretben kapható – nézz körül a Praktiker kínálatában!