A meztelencsigák rendkívül bosszantó és kellemetlen betolakodók a kertben: tönkreteszik a növényeket, megrágcsálják a leveleket, és még kellemetlen nyálkát is húznak maguk után. Nem csoda, hogy mindenki próbál minél előbb és minél gyorsabban megszabadulni ezektől a nemkívánatos élőlényektől. De hogyan is tüntethetőek el a kertből tartósan és véglegesen a házatlan csigák? Ebben a cikkünkben különféle hatékony módszereket mutatunk be, amelyekkel ténylegesen felszámolhatjuk a kertbe költözött csigapopulációt!
A meztelencsigák rendkívül kártékony állatok, különösen ha tömegesen jelennek meg a kertben. A meztelencsigák általában tavasz és ősz között lepik el az udvart, ilyenkor megrágják a növények leveleit és terméseit, ráadásul mindenhol zavaró nyálkát és ürüléket hagynak maguk után. A veteményesben nevelt zöldségek és gyümölcsök között képesek igazán nagy kárt is okozni: akár teljesen tönkre is tehetik a kemény munkával nevelt növényeket. A csigák kifejezetten kedvelik a sárgarépa, a káposzta, a saláta, a krumpli, az uborka és a zeller leveleit, ezért ezekre a zöldségekre különösen figyelni kell a kártevők elleni védelem során.
A nappali órákban a meztelencsigák nyirkos, párás helyeken (pl. faágak, kövek, lehullott levelek alatt, vízaknák környékén) bújnak el a kertben, majd az esti órákban jönnek csak elő, épp emiatt igen nehéz őket tetten érni. Mivel nagyon gyorsan szaporodnak, ezért egyáltalán nem könnyű az irtásuk, azonban szerencsére van néhány jól bevált módszer, amellyel hatékonyan védekezhetünk a csigák ellen.
Vannak bizonyos kerti növények, amelyek gyakorlatilag meztelencsiga riasztóként működnek. Ezért a kert tervezésekor érdemes olyan növényekkel körbevenni a zöldségeket, a gyümölcsöket és a virágokat, amelyeket nem kedvelnek a csigák, hiszen ezek a növények gyakorlatilag természetes védvonalat teremtenek a veteményes vagy a virágágyás körül. Ilyen növény például a zsálya, a fokhagyma, a majoranna, a kakukkfű, a rozmaring, a medvehagyma, a feketeribizli, a paszternák, a paradicsom, a levendula, a rózsa, a páfrány és a begónia is.
A paradicsom és a begónia leveléből akár csigariasztó főzet is készíthető, amelyet egyszerűen csak a növényekre kell permetezni, ezután a nemkívánatos betolakodók nagy ívben elkerülik majd őket. Hasonló hatása van a fokhagymás víznek is, azonban ezzel nagyon körültekintően kell bánni, mert a fokhagyma bizonyos növények leveleiben komoly kárt is tehet. Mielőtt rápermeteznénk a növényekre, érdemes egy kisebb területen kipróbálni az oldatot.
A háztartásban megtalálható eszközökből és élelmiszerekből nagyon könnyen készíthetünk különféle trükkös csapdákat is. A csigák az éjszaka folyamán belemásznak ezekbe a csapdákba, reggel pedig már lehet is őket eltenni láb alól.
A csupasz csigák valamilyen okból kifolyólag kifejezetten szeretik a sört, ezért ez kiváló csaliként szolgálhat ellenük. Egy nyitott fedelű műanyag tálat vagy üveget ássunk el a földben, úgy hogy a pereme valamennyire kilátszódjon, majd töltsük meg félig sörrel az edényt.
Egy hasonló módszer szerint egy vízzel teli pohárban élesztőport és cukrot kell feloldani, ugyanis erre is gyűlnek a meztelencsigák. De a kert különböző pontjaira kitehetünk a csigáknak dinnyehéjat, vagy burgonya és uborka darabokat, ezek is vonzani fogják őket. Emellett érdekes módon a narancs, a lime, a citrom és grapefruit aromájáért is rajonganak, így ezekkel is könnyedén előcsalogathatjuk őket.
A virágágyás és a veteményes köré készíthetünk bádoglemezből egy körülbelül 20 centiméter magas minikerítést is, amelynek a pereme külső irányban visszahajlik. Ezen a csigakerítésen a csupasz betolakodó biztosan nem tud majd átmászni. Gyakorlatilag a meztelencsiga elleni védelemnek ez az egyik legbiztosabb és legtartósabb módszere.
A csigák egyáltalán nem kedvelik a rögös, göröngyös utakat, ezért különféle durvább textúrájú anyagok leterítésével könnyen korlátozhatjuk a mozgásukat. A kerti növények köré szórjunk kavicsot, homokot, fadarabokat, hamut vagy fűrészport - ezek fizikailag fogják távol tartani a meztelencsigákat. De erre a célra használhatunk konyhai hulladékokat is, úgy mint a kávézacc és az összetört tojáshéj. Mindkettő hatásos akadályt képez a csigák ellen.
A meztelencsiga természetes ellenségeire is jelentősen számíthatunk a kártevők elleni harc során. Szerencsére a természetben számos ellenfele akad: peteként és lárvaállapotban a futrinkafajok pusztítják el gyakran őket, később pedig a kifejlett példányokat a gyíkok, a békák, a csirkék, a kacsák, a pulykák, a vakondok, a sünik és a cickányok fogyasztják el előszeretettel.
Érdekesség, hogy a spanyol csupaszcsiga (Arion lusitanicus) ellen már kitenyésztették az indiai futókacsát, amely kimondottan imád meztelencsigákkal táplálkozni. Külföldön csigairtás céljából még akár bérbe is lehet venni indiai futókacsákat.
A meztelencsiga védekezés során talán a legtriviálisabb megoldás az, ha a csigákat sötétedés után az esti órákban egyesével összegyűjtjük. Ez persze nagyon időigényes és fárasztó is, azonban ez egy biztos és hatékony módszer arra, hogy véglegesen megszabaduljunk ezektől a kártevőktől.
Ha nem szeretnénk egyesével keresgélni őket a sötétben, akkor érdemes inkább a kert árnyékos, nedves területein elhelyezni napközben egy-egy deszkát a föld közelében. Mivel a csigák a nappali órákban visszavonulnak a nyirkos helyekre, ezért előszeretettel bújnak meg a kihelyezett deszkák alatt. Lényegében csalit állítunk nekik, így nagyon könnyen, akár tömegesen is befoghatjuk őket.
A befogott meztelencsigákkal bizony kezdeni is kell valamit. A leghumánusabb megoldás, ha az összegyűjtés után egy dobozba tesszük őket, majd az erdő vagy a mező szélén egyszerűen elengedjük őket. Fontos, hogy nem elég csak a kert mögé vinni vagy az utcára kitenni a csigákat, ugyanis nagyon hamar visszatalálnak a korábbi helyükre. Persze a csigák utaztatása nem mindig kivitelezhető, így sokszor nem marad más választás, mint a megsemmisítés. Talán a legkíméletesebb módszer ilyenkor, ha forró vízzel öntjük le őket.
Létezik néhány ismert hatékony népi módszer a meztelencsigák kiírtására, azonban ezek rendkívül kegyetlenek, még akkor is, ha kártevőkkel állunk szemben. Habár a meztelencsiga sóval könnyen és véglegesen elpusztítható, ilyenkor szegény pokoli kínok között hal meg. Az oltatlan mész kiszórása, illetve ecetes oldat permetezése a sóhoz rendkívül hasonló végeredményt produkál, tehát ezek sem a humánus módszerek közé tartoznak, ráadásul egyik sem tesz jót a kertnek és a talajnak. Alapvetően ezeket a megoldásokat nem javasoljuk, bármennyire is hatásosak.
A meztelencsigák ellen is léteznek különféle kemikáliák és irtószerek, amelyek eredményesen tüntetik el a kártevőket a kertből. Ezek a vegyszerek gyakorlatilag méregként működnek: a csiga nyálkasejtjeit, a bőrét, a mozgását és az emésztését károsítják, mígnem az állat véglegesen elpusztul. Fontos azonban, hogy ezeket a vegyszereket csak nagyon óvatosan és módjával szabad használni. A szerekben lévő káros hatóanyagok érintkezés esetén a zöldségekre, a gyümölcsökre és a virágokra is hatással vannak, ezért a veteményes és az ágyások környékén semmiképp nem szabad a csigairtókat alkalmazni. Sőt akár a madarakra, a sünikre és még a háziállatokra is károsak lehetnek! Bármilyen irtószert is veszünk, mindig alaposan olvassuk el és tartsuk be a dobozon lévő használati utasításokat!
A meztelencsigákkal való küzdelem egyáltalán nem egyszerű, azonban szerencsére nem megoldhatatlan feladat! A fent bemutatott módszerekkel hatásosan megakadályozhatjuk, hogy a kellemetlen betolakodók tönkretegyék a növényeket és a terméseket. Végeredményként pedig élvezhetjük a kártevőktől mentes kertet és a finom, egészséges zöldségeket, gyümölcsöket.