Szellőzőcső, idom, szellőzőrács

98 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
12.990 Ft
2 munkanap
18.990 Ft
2 munkanap
1.599 Ft
2 munkanap
4.399 Ft
1.760 Ft / m
2 munkanap
859 Ft
2 munkanap
3.799 Ft
1.520 Ft / m
2 munkanap
3.499 Ft
1.400 Ft / m
2 munkanap
1.999 Ft
3.998 Ft / m
2 munkanap
2.099 Ft
2 munkanap
1.999 Ft
1.999 Ft / m
2 munkanap
3.299 Ft
1.320 Ft / m
2 munkanap
2.599 Ft
260 Ft / m
2 munkanap
1.999 Ft
2 munkanap
1.999 Ft
2 munkanap
2.799 Ft
5.598 Ft / m
2 munkanap
729 Ft
2 munkanap
1.999 Ft
2 munkanap
2.999 Ft
1.200 Ft / m
2 munkanap
2.999 Ft
1.200 Ft / m
2 munkanap
/
5

A lakáson belüli légcsere fontos elemei - szellőzőcső, idom, szellőzőrács, ajtórács

A páraelszívó cső, szellőzőrács vagy az ajtórács a lakáson belüli légcseréhez szükséges szinte észrevétlen, de igen fontos alkatrészek.

Az amerikaikonyhás nappalik elterjedésével a konyhák, lakások szellőztetésével szemben támasztott igényeink is jelentősen módosultak. Régebben, a külön helyiségben elhelyezett konyhák idejében egyszerűen bezártuk a konyhaajtót és kinyitottuk az ablakot, ha nagyon párás vagy ételszagú volt a levegő. A konyhával egylégterű nappalik esetében ez – főleg télen – sokszor nem könnyen kivitelezhető megoldás. Ezért a legtöbb lakásban ma már valamilyen szagelszívó berendezés található, aminek nagyobb teljesítményű változata ki van vezetve a külvilágba egy páraelszívó cső segítségével.

A páraelszívó cső

A szagelszívó külvilággal való összekapcsolása egy szellőző cső segítségével történik, ami lehet fix vagy flexibilis. A flexibilis általában egy harmonikaszerűen meghajtogatott fém (általában alumínium) csövet jelent. A hajtások révén hossza jelentősen növelhető, például egy „összetolt állapotában” 18 cm hosszúságú cső akár 1 méteresre is kinyújtható. A hajtások nem csak a nyújtást, hanem a hajlítást is lehetővé teszik, ezért egy flexibilis elszívó csővel az esetek nagy részében egyszerűen csatlakoztathatjuk a készüléket a külvilághoz.

A szagelszívó cső átmérője a páraelszívó csonkjához igazodva általában 100-125 mm, de létezik páraelszívó cső 150 mm átmérővel is, lapos, téglalap keresztmetszetű cső, sőt téglalap-kerek csőtoldó, átalakító idom is.

Ahhoz, hogy a páraelszívó kivezető cső a szabad levegővel kapcsolatba kerüljön egy kb. 12 cm átmérőjű lyukat kell fúrni a külső falon. Ha ez a művelet nem sikerül tökéletesen, ne ijedjünk meg, a gyártók mindenre gondolnak. A problémát orvosolhatjuk cső szűkítővel, ami akkor is jó megoldás, ha különböző átmérőjű csöveket kell egymáshoz csatlakoztatnunk.

Szellőzőrács

A szellőzőrács feladata, hogy a ki/be irányuló légáramlást elősegítse, esztétikusan takarja és védje a kimeneti nyílásokat. A páraelszívő cső szabadban lévő végét mindenképpen érdemes valamilyen módon védelemmel ellátni a rovarok, bogarak, egyéb szennyeződés (levelek, ágak stb.) ellen. Ez legegyszerűbben egy műanyag szellőzőrács beépítésével történik. Ez esetben azonban a cső vége a levegő előtt folyamatosan nyitva áll, ami télen a hideg levegő érzékelhető beáramlását okozza. Van, aki ezt egyszerűen célszerű szellőzésnek fogja fel, de akit zavar, az választhat egyéb megoldást is a szellőző cső külső végének lezárására. Egy beépített légszelep például üzemszünet idején automatikusan lezárja az elszívó cső végét, így megakadályozza a külső levegő beáramlását. Szellőzőrácsok természetesen kerek és szögletes kivitelben, többféle anyagból (műanyag, fém) és mindenféle csőátmérőhöz igazodva kaphatók. A kifejezetten kültéri felhasználásra tervezett fém szellőzőrácsok tartósabbak, ellenállnak az időjárás viszontagságainak, és esővédő ráccsal ellátott modellek is kaphatók.

Ajtórács

Ha egy helyiségnek nincsen ablaka vagy szellőztetése semmilyen módon nem megoldott, mindenféleképpen javasolt egy ajtó szellőzőrács beépítése. Tipikus eset például a fürdőszoba vagy wc ajtóba szerelt szellőző rács, de gardróbok, takarító szekrények, háztartási helyiségek, öltözők, raktárak, pincék ajtaján is gyakran feltűnik. Nagyon praktikus kis szerkezet, feladata a szellőzés biztosítása mellett az ajtóba vágott rés esztétikus takarása és védelme. Kivitel szempontjából két típust különböztetünk meg. Az egyszerűbb egy szimpla, egy oldalas rács, amit egyszerűen behelyezünk a méretre vágott nyílásba vagy nyílásra. Olyan helyekre való, ahol a hátoldal nem látszik, vagy az esztétikum nem játszik szerepet, mert a hátoldalon a vágott felületet semmi nem takarja. Megfelelő lehet például gardróbszekrény lábazatába, pinceajtóba vagy a szekrénybe beépített hűtőszekrény szellőztetésére. Esztétikusabb megoldás a dupla ajtórács. Ez az ajtó külső és belső oldalát egyaránt takarja, nyíló ajtók esetében mindenképpen ezt a megoldást javasoljuk. Kapható ajtó szellőzőrács mobil lamellákkal is. Az ilyen típusú ajtórácsok zsalui kézzel beállíthatók, a beáramló levegő mennyisége csökkenthető vagy akár teljesen elzárható. Az ajtóba szerelt szellőzőrács esetében ügyeljünk rá, hogy az ajtólap vastagsága elérje az ajtórács mélységét. Ez termékenként különböző, kb. 4-5 cm.  Ezért vásárlás előtt mindenképpen célszerű lemérni az ajtólap vastagságát.

A Praktikerben megtalál mindenféle légtechnikai tartozékot. Konyhai páraelszívó cső éppúgy nagy választékban, többféle anyagban és kivitelben kapható, mint különféle idomok, takarások, szűkítők és szellőzőrácsok. Tekintse meg kínálatunkat!

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!