Gipszkarton kiegészítő

69 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
400 Ft/ m2
3.999 Ft / tek
1 munkanap
2.899 Ft
1 munkanap
509 Ft/ tek
20 Ft / m
1 munkanap
2.499 Ft
Nem szállítható
340 Ft/ m2
16.990 Ft / csomag
1 munkanap
849 Ft
340 Ft / m
1 munkanap
1.499 Ft
600 Ft / m
1 munkanap
499 Ft/ m2
Nem szállítható
3.699 Ft
1 munkanap
279 Ft
1 munkanap
1.399 Ft
700 Ft / m
1 munkanap
4.999 Ft
Nem szállítható
1.899 Ft/ tek
95 Ft / m
1 munkanap
2.899 Ft/ csomag
29 Ft /
1 munkanap
1.299 Ft
650 Ft / m
1 munkanap
3.999 Ft
2.999 Ft
1 munkanap
3.899 Ft
390 Ft / m
1 munkanap
5.199 Ft/ csomag
5.199 Ft /
1 munkanap
6.799 Ft
Nem szállítható
269 Ft
1 munkanap
/
4

CD profil, UD profil, üvegszövet háló, direktfüggesztő – avagy a gipszkartonozás fontosabb kellékei

 Amíg nem szembesülünk egy barkácsáruházban például a CD profil, UD profil, UW profil, direktfüggesztő, üvegszövet háló (dryvit háló), beütőék és egyéb szakkifejezésekkel, hajlamosak vagyunk úgy képzelni, hogy a gipszkarton szerelés egy egyszerű munka. Valóban nem végzetesen bonyolult, de van jó pár olyan alapfogalom és munkafolyamat, amivel nem árt tisztában lenni, ha saját kezűleg fognánk hozzá a tetőtér burkolásához vagy a szoba kettéválasztásához. Ebben a cikkben ezeket tekintjük át nagyvonalakban.

Gipszkarton profilok

Profiloknak nevezzük a gipszkarton lapok felerősítéséhez használt fém tartóelemeket, merevítőket. A profilok a gipszkarton rendszerek tartó elemei, amelyeket dübelezéssel rögzítünk a padlóhoz, falhoz, mennyezethez.  A gipszkarton szerkezeteknél 4 alapvető profiltípust használnak.

Az UW, CW és UA profilokat válaszfalak építésekor használják

  • Az UW profilt a vízszintes felületekre, a padlóra és a mennyezetre erősítik fel, ezek tartják majd a helyükön a függőleges merevítőket, a CW profilokat. Többféle szélességben (50, 75, 100 mm) és többnyire 4 méter hosszúságban kapható. A darabok átfedéssel toldhatók, így a leeső részek is felhasználhatók, semmi nem megy kárba. A felszereléskor ne feledkezzünk meg szigetelő szivacs, szigetelő csík beépítéséről a megfelelő hangszigetelés érdekében.
  • A CW profilokat a mennyezetre és padlóra rögzített UW profilokba állítjuk bele függőlegesen. Szilárdítják a szerkezetet, egyfajta tartóoszlopként funkcionálnak. A CW profilok szélessége megegyezik az UW profilokéval, általában 50, 75, 100 mm. Például egy UW 50 profilhoz értelemszerűen CW50 profil illik. A megfelelő szilárdság érdekében a függőleges elemek nem toldhatók, tehát a leeső CW profil darabokat már nem használhatjuk fel.
  • Az UA profilokat a nagyobb tartást igénylő helyeken használják a válaszfalak építése során. Például falvégződések, ajtótok szerelésénél, beépítésénél. A szilárdság növelése érdekében szabadon álló falvégeknél is ajánlatos a használata, valamint nagy igénybevételnek kitett falak esetében. Tipikusan ilyen helyzet például, ha nehéz bútorokat kívánunk az adott falra rögzíteni.

Az UD és CD profilokat álmennyezetek építéséhez használják

  • Az UD profilokat körben a falra fúrjuk fel, ezekhez rögzítjük a hosszanti CD profilokat, amelyek lényegében az állmennyezet tartógerendái. A tökéletes szilárdság érdekében szükséges a CD profilokat direktfüggesztő elemekkel vagy speciális függesztő fülekkel a mennyezetbe is rögzíteni. Ilyenkor ügyeljünk a födém anyagának megfelelő dübel használatára! A műanyag dübelt felejtsük el, mert a folyamatos húzóerő hatására egy idő után elengedhet. Beton mennyezet esetében mindig használjunk direktfüggesztő elemenként egy darab, kifejezetten e célra kifejlesztett beütőéket.
  • A direkt függesztő elemek használata függetleníti a gipszkarton építményt a hordozó szerkezettől, annak mozgásaitól, ezáltal csökkenti a repedések megjelenésének kockázatát. A gipszkarton direktfüggesztők speciális kialakításuknak köszönhetően igencsak megkönnyítik a CD profilok egy síkba hozását.
  • A mennyezet hangszigetelését jelentősen megnövelhetjük, ha a mennyezeti gipszkarton függesztő alá egy szigetelő szivacs csíkot erősítünk. Akusztikus kengyellel kiegészítve még csendesebb lehet a végeredmény.
  • Egy speciális elem, a gipszkarton CD profil toldó segítségével a CD profilokat hosszanti irányban összetoldhatjuk, ha nem elegendő hosszúságú a gyári méret.
  • A tökéletes rögzítés érdekében gipszkarton szereléshez speciális gipszkarton profil csavar használatát javasoljuk.
  • Mind az UD profil ára, mind a CD profil ára függ a termék hosszától és szélességétől.

Gipszkarton élvédők

A gipszkarton élvédők speciális derékszögű, perforált fém profilok, amelynek feladata a falak pozitív éleinek védelme, esztétikus megjelenésének biztosítása. Az élvédő profilok felrakása házilag is könnyen kivitelezhető és jelentősen megkönnyíti a munkát. A sarok élvédők elsődleges feladata – mint neve is mutatja - a különböző falszerkezetek sarkainak védelme.

Üvegszövet háló

Az üvegszövet háló (gyakori elnevezése a dryvit háló) vékony szálakra húzott és hálóvá szőtt valódi üvegből készül, amelyet a megfelelő fizikai tulajdonságok érdekében különböző anyagokkal vonnak be. Rendkívül rugalmas, erős anyag, amely jól tűri az épületszerkezetek mozgását. Leggyakrabban házak külső hőszigeteléséhez használják: a hőszigetelő lapok fölé, két réteg ragasztóba ágyazva szilárdítja a hőszigetelést és jó alapot nyújt a vakolatnak is. Vakolatok, repedezett felületek megerősítésére is kiváló, ezért gyakran nevezik vakolat hálónak, glett hálónak vagy vakolaterősítő hálónak is. Az üvegszálas hálót a gipszkartonozás során a gipszkarton lapok közötti hézagok eltüntetésére, a rések megerősítésére használják hézagerősítő szalag formájában.

Hézagerősítő szalag

A hézagoló szalagot vagy gipszkarton szalagot nagy igénybevételnek kitett helyeken, (például tetőterekben, gipszkarton válaszfalak és álmennyezet találkozásánál, falcsatlakozások negatív sarkaiban) mindenképpen érdemes használni. Öntapadós és glettbe ágyazandó változatban is kapható. Szélük általában elvékonyított a gipszkarton lapokhoz való láthatatlan átmenet érdekében.

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!