Egy beltéri fali lámpa (régiesebb elnevezéssel falikar) igen sokoldalúan használható, gyakorlatilag minden helyiségben megállja a helyét.
A fali lámpa vagy falikar egy falhoz rögzített lámpatest, a helyi megvilágítás eszköze. Feladata egy kisebb terület (fotel, kép, ágyvég stb.) kiegészítő megvilágítása, vagy egyszerűen hangulatvilágítás biztosítása.
A fali lámpák elődei a fáklyák, gyertyák, olajlámpások, amelyeket a 17. századtól kezdve különböző tartókban a falakra erősítettek, hogy jobban megvilágítsák a folyosókat, szobákat vagy lépcsőházakat. A fényerő fokozására gyakran szereltek a tartó hátuljára valamilyen fényvisszaverő felületet.
A fali lámpák fénye többnyire felfelé vagy előre irányul, de szép számmal vannak lefelé világító típusok is. A lámpatestek közvetlen és közvetett megvilágítást is produkálhatnak. A használt fényforrás színhőmérsékletétől függően a fali lámpa meleg-sárgás vagy hideg- fehér fényt bocsát ki.
A fali lámpák hangulatos, otthonos légkört varázsolnak minden helyiségbe. Egyes területek extra megvilágításával mélységet, struktúrát adnak a tereknek.
A fali lámpákat hagyományosan előszobákban, lépcsőházakban és folyosókon használják. Azonban egyre népszerűbbek nappalikban és hálószobákban, valamint rendelőkben, irodákban és dolgozószobákban is, mind dekorációs elemként, mind pedig kiegészítő világításként.
A fali lámpa ritkán áll egyedül. Az egyenletes fényeloszlás biztosítása érdekében ajánlatos őket párban vagy csoportosan elhelyezni. Például folyosókon gyakori megoldás több fali lámpa felszerelése egymás után, az átjáró mindkét oldalán. Fürdőszobában a tükör, hálószobákban pedig az ágy két oldalán.
Esztétikus képet kapunk, ha a fali lámpatesteket a padló-mennyezet távolság (belmagasság) ¾-ében szereljük fel. Például 2,5 méteres belmagasság esetén a fali lámpát 186 cm magasra ajánlott felszerelni. Több lámpa akkor mutat szépen, ha azok egymástól meghatározott távolságra helyezkednek el. Ha a funkció (például adott berendezési tárgy megvilágítása) ezt nem írja felül, szép lesz az összkép, ha az egyes lámpák közötti távolság a mennyezet és a padló közötti távolság fele. Ha a belmagasság 2,5 méter, akkor az egyes lámpák közötti ideális távolság kb. 125 cm.
A fali lámpák többsége a falba vésett elektromos kábelen keresztül kap áramot. Maga a kábel nem látható. A falból való kiállás helyét, ahová a lámpát felszereli a villanyszerelő, (a bútorok helyének megtervezésével) gondosan jelöljük ki, hogy a kábel a megfelelő helyen hagyja el a falat. Ennek utólagos módosítása eléggé nehézkes. Ha elfelejtettünk kiállást készíttetni, akkor is van megoldás. Léteznek villásdugóval ellátott modellek is, amelyeket közvetlenül a konnektorba dughatunk. Ez esetben viszont a kábel látható lesz, ami némileg ronthatja az esztétikát.
Napjainkban a fali lámpák túlnyomó többsége LED-ekkel van felszerelve. Egy LED fali lámpa hosszú élettartamú és fogyasztása is igen alacsony. A led a legenergiatakarékosabb, leginkább környezetbarát fényforrás. Kaphatók mozgásérzékelővel ellátott modellek is, amelyek a kapcsolgatást is megspórolják nekünk. Egy beltéri mozgásérzékelős lámpa különösen praktikus lehet például az előszobában, ahol így este hazaérve sem kell a sötét lakásban tapogatóznunk a villanykacsoló után.
A fali lámpa különösen sokféle stílusban és kivitelben kapható. Ma már a formának alig vannak határai: rusztikus stílusban éppúgy elérhető, mint ultramodern, rozsdamentes acél kivitelben.
Sok évet eltöltve ugyanabban a környezetben az emberek gyakran vágynak változásra. Sokan ecset ragadnak, vagy új bútorokat vásárolnak. Ezek is jó megoldások, de ha kisebb büdzsével gazdálkodhatunk, gondoljunk a lámpák cseréjére. Az új világítás gyakran erősebb hatást gyakorol egy szobára, mint az új bútorok. Egy jól megválasztott fali lámpa fényével kiemeli az ízléses részleteket. Megfelelően megvilágítva a nagymama komódja is szinte új életre kel.
Tekintse meg gazdag beltéri fali lámpa kínálatunkat!