Esővízgyűjtő, hordó

32 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
18.990 Ft
2 munkanap
13.990 Ft
2 munkanap
929 Ft
2 munkanap
17.990 Ft
2 munkanap
19.990 Ft
2 munkanap
225.900 Ft
2-3 hét
7.499 Ft
2 munkanap
12.990 Ft
2 munkanap
27.990 Ft
Nem szállítható
3.899 Ft
2 munkanap
56.990 Ft
2 munkanap
7.399 Ft
2 munkanap
6.599 Ft
2 munkanap
29.990 Ft
2 munkanap
8.899 Ft
2 munkanap
8.099 Ft
2 munkanap
5.799 Ft
2 munkanap
20.990 Ft
2 munkanap
89.990 Ft
75.990 Ft
2 munkanap
/
2

Szempontok esővízgyűtjő tartály vásárlásához

A helyesen kiválasztott műanyag esővízgyűjtő tartály, hordó segítségével könnyen begyűjthető és későbbi felhasználásig raktározható az eső. Az édesvíz ugyanis drága, és egyre csak drágább lesz. Ha tehát a begyűjtő rendszerrel sikerül annyit elérnünk, hogy a kerticsap mellett az esővizet is felhasználhatjuk, máris rengeteget spóroltunk. És ez csak a kezdet. A potya esővíz felhasználása kapcsán ugyanis jobbnál-jobb kerti csap ötletek között válogathatunk – ihletforrás céljából elég csak körbenézni a neten.

Mindazonáltal a megfelelő kapacitású vízgyűjtő tartály fellelése igényelhet némi körültekintést. Egy 20 literes vízgyűjtő műanyag csapos kanna, cefrés hordó, marmonkanna, pláne egy műanyag vödör ugyanis nem feltétlenül elegendő a feladatra. Magyarán elképzelhető, nagyobb méretekre lesz szükségünk. Vagyis könnyen lehet, 60, 120 literes műanyag hordó, 200 l kapacitású hordó, vagy/egy 1000 literes tartály az, amit keresünk. Az ideális űrtartalommal bíró esővíz tároló megtalálása során több szempontot érdemes megfontolni – a következőkben ezeket is megvizsgáljuk.

Az esővízgyűjtő tartály feladatkörei

Az esővízgyűjtő tartály az esővízgyűjtő rendszerek egyik eleme. Ezek feladata, ahogy a nevükből is kikövetkeztethető, az esővíz összegyűjtése. Az átlagos, ház körüli szisztémák a tetőről gyűjtik össze/az ereszen keresztül juttatják el a vizet az esővíz tároló hordó belsejébe. (Bár léteznek egyéb, például esővíz szikkasztó blokk alapú megoldások is, mégis a fenti típus tekinthető általánosnak.)

Az összegyűjtött esővíznek a következők miatt hasznos:

  • Viszonylag tiszta és teljesen ingyenes vízforrás;
  • Ott, ahol vízkorlátozással kell számolni, biztosítja a vízellátás feletti kontrollt, az önellátás lehetőségét;
  • Társadalmilag elfogadható és környezettudatos;
  • Mivel klórmentes, ideális a növények számára is;
  • Vészhelyzet esetén nélkülözhetetlen tartalékként számíthatunk vele;
  • Akár fő vízforrásként is szolgálhat;
  • A begyűjtése olcsó, könnyen karbantartható, egyszerű technológián alapul.

Az esővíz gyűjtő tartály tehát tárolja az összegyűjtött csapadékot, amely csapadék a következő célokra használható fel:

  • Vízellátás biztosítása a kerti csap számára;
  • Kert- és pázsitöntözés;
  • Járművek, kerti bútorok, járdák, kocsibeállók, kiskedvencek lemosása, megfürdetése;
  • Szökőkutak, halastavak, úszómedencék feltöltése;
  • WC használat, ruhamosás;
  • Ipari víz;
  • Megfelelő szűrés és fertőtlenítés esetén ivóvíz.

A szükséges vízgyűjtő tartály, hordó-kapacitás meghatározása

Az esővíztároló tanker űrtartalmának meghatározásakor a következő szempontokat érdemes megfontolni.

Csapadékmennyiség

A területünk felett lehulló átlagos csapadékmennyiség az a paraméter, amely meghatározza, mennyi víz begyűjtésére van lehetőségünk. Az adat részletesen rendelkezésre áll a Meteorológiai Szolgálat honlapján, így pontosan lehet tudni, mekkora mennyiségekkel számolhatunk.

A havi és éves átlagok figyelembevétele mellett fontos tekintettel lenni a szezonalitásra is. Magyarán a nedves/esős évszakban érdemes minél több vizet begyűjteni, hogy a szárazság idején legyen tartalék. Mivel Magyarországon az utóbbi években egyre változóbb a csapadék eloszlása, tanácsos lehet több víztároló tartály beszerzésére törekedni. Így például egy ráadás 20 – 60 l hordó nem foglal sok helyet, de nélkülözhetetlen akkor, amikor literszám ömlik az eső.

A tető mérete

1 mm esővíz 1 négyzetméteren 1 liter víznek felel meg. Vagyis a tető méretének pontos ismerete fontos a begyűjthető mennyiség – és a szükséges tárolókapacitás – meghatározása szempontjából. Négyzet vagy téglalap alakú tető esetén a terület kiszámítása egyszerű: Hossz (méterben) x Szélesség (méterben) = Tetőfelület (négyzetméterben).  Nyilvánvaló, hogy minél nagyobb ez az érték, annál több esővíz gyűjthető be.  

Ha tehát ismerjük a terültünk felett lehulló csapadék mennyiségét/a tető nagyságát, a begyűjthető vízmennyiség a következő képlet szerint határozható meg. Tetőfelület (négyzetméterben) x Éves átlagos csapadékmennyiség (milliméterben) = Maximális csapadékgyűjtési kapacitás (literben).  Ha tehát 100 négyzetméter a tető nagysága, és évente 800 mm eső hullik le felettünk, akkor kb 100x800=80000 liter vízzel számolhatunk/év.

Az elhelyezés sajátosságai

Ha sikerült kiválasztani az ideális hordó méretet, még egy tényezőt meg kell fontolni: tudniillik az esővízgyűjtő tartály (tartályok) elhelyezéséhez rendelkezésre álló terület nagyságát. Előfordulhat ugyanis, hogy a tárolót föld felett/alatt, az ingatlan közelében/távolabb, esetleg a tetővonal alatt/afelett kell elhelyezni. Márpedig ezek a követelmények meghatározzák, milyen típusú (műanyag/beton) tanker lesz az ideális, vagy, hogy egy vagy több tartályra van-e szükségünk.

Összefoglalva

Az esővízgyűjtő tartály – akár nagyméretű, 1000 literes, akár kisebb változat mellett döntünk – olcsó, hatékony megoldást nyújt a csapadék-újrafelhasználáshoz. A Praktiker esővízgyűjtő kínálatában természetesen számos megoldás között válogathat. Egyszerű műanyag vödör tetővel, marmonkanna, esetleg 20 literes kanna az, amit keres? 60L, 200L műanyag hordó, esetleg 200 l –es változat után kutat? Talán 1000 literes tartály az, amire szüksége van a kerti csapok vízzel való ellátásához? Kínálatunkban minden igényhez megfelelő megoldást megtalál. Találja meg az Önnek megfelelőt, és profitáljon az esővíz jótékony hatásaiból akár már holnap!

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!