Hullámlemez

27 termék
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
    Kép
4.098 Ft
2.499 Ft / m2
2 munkanap
4.098 Ft
2.499 Ft / m2
2 munkanap
31.495 Ft
6.299 Ft / m2
2 munkanap
9.399 Ft
5.222 Ft / m2
2 munkanap
7.542 Ft
4.918 Ft
2.999 Ft / m2
2 munkanap
4.098 Ft
2.499 Ft / m2
2 munkanap
8.998 Ft
4.999 Ft / m2
2 munkanap
8.998 Ft
4.999 Ft / m2
2 munkanap
5.699 Ft
3.599 Ft
Nem szállítható
31.495 Ft
6.299 Ft / m2
Nem szállítható
9.399 Ft
5.222 Ft / m2
2 munkanap
6.199 Ft/ csomag
62 Ft /
2 munkanap
1.699 Ft/ csomag
1.699 Ft /
2 munkanap
6.199 Ft / csomag
2.479 Ft/ csomag
25 Ft /
Nem szállítható
6.199 Ft/ csomag
62 Ft /
2 munkanap
7.999 Ft
4.999 Ft
Nem szállítható
5.499 Ft
2 munkanap
5.499 Ft
2 munkanap
6.199 Ft/ csomag
62 Ft /
2 munkanap
6.199 Ft/ csomag
62 Ft /
2 munkanap
/
2

Közérthetően a tetőlemezekről

Bitumenes hullámlemez, műanyag trapézlemez vagy műanyag hullámpala – melyik lesz jó nekem?

 A különböző tetőlemezek (pl. bitumenes lemez, műanyag hullámlemez, műanyag trapézlemez) a nagyelemes tetőfedések közé tartoznak. Fő előnyük a cserépfedéshez képest a jóval kisebb súly, a tökéletes vízzárás és a kedvező ár. Csak összehasonlításképp: a bitumenes hullámlemez árak a Praktiker kínálatában 2500 Ft/m² ár körül indulnak, ami igen-igen barátinak mondható. Magyarországon a leginkább elterjedt a 40-45 fok körüli hajlásszögű nyeregtető. Általában tetőcseréppel, betoncseréppel, természetes vagy műpalával vagy újabban fém tetőlemezzel fedik. A puha, hajlítható tetőfedő anyagok, mint a kátránypapír, a bitumenes lemez vagy hullámlemez lakóépületek esetében nem igazán elterjedt, többnyire melléképületek (kerti fészerek, garázsok, tárolók) tetejének anyaga. Nézzük meg a leggyakoribb típusok fő jellemzőit. 

Kerámiacserép és betoncserép

Igen elterjedt tetőfedő anyagok, kiváló hőszigetelő képesség, esztétikus megjelenés és hosszú élettartam jellemzi őket. További hasonlóság a nagy önsúly, ami miatt igen erős tartószerkezetet, tetőácsolatot igényelnek. Nagyon szépek és tartósak, de igen drágák is.

Pala

A természetes pala vagy kőpala a természetben megtalálható, lemezes kőzet. Természetes adottságai folytán igen vékony rétegekre hasítható. A vékony kőlemezekből darabolás után állítják elő a kőpalát. Rendkívül tartós, hosszú élettartamú (akár 2-300 év), drága tetőfedő anyag.

A műpala vagy eternit egy azbesztből és cementből álló keverék volt, amelyet laposra (síkpala) vagy hullámosra formázva (hullámpala) 1900-1990 között előszeretettel alkalmaztak épületek fedésére. Amikor aztán bebizonyosodott az azbeszt rákkeltő hatása, az eternit sík- és hullámpala gyártását leállították.

Napjaink modern műpala elemei megjelenésükben emlékeztetnek a természetes palára, azonban korszerű összetételük folytán (azbeszt helyett egyéb szálerősítőket tartalmaznak) teljesen környezetbarát anyagok. Leggyakrabban négyzetes vagy rombusz alakú, lapos elemekké formázzák, amelyeket szögeléssel erősítenek a tetőlécekre.  Kedveltek a modern építészetben, mivel kis önsúlyuk miatt nem igényelnek erős tetőszerkezetet. Megjelenésük esztétikus, kifejezetten jól elvezetik a vizet, élettartamuk akár 100 év is lehet.

Fém tetőlemez

A fém tetőlemezek súlya a cseréphez viszonyítva csekély, ezért nem igényel erős tetőszerkezetet. Tartós és esztétikus, felületkezelése folytán (horganyzás, festés, műanyag bevonat, kőzúzalék szórás stb.) nem igényel karbantartást. Napjainkban gyakran homlokzatburkolatként, kerítésbetétként is alkalmazzák.  A fémlemezeket különböző módú hajlításokkal (jellemzően hullám vagy trapéz) teszik stabilabbá, merevebbé. Innen kapta nevét a két fő típus a hullámlemez és a trapézlemez. A hullám alakú domborítás előnye a hagyományos megjelenés és a jobb vízelvezetés, míg a trapézlemezé a nagyobb teherbírás és jobb hőszigetelés. Minden típusú fém tetőlemez hátránya a hangszigetelés gyengesége. Egy nagy eső kopogása a tetőn sokkal erősebben hallatszik, mint cseréptető esetében. A tetőlemez árak szempontjából a középmezőnybe tartozik.

Bitumenes hullámlemez

Ez a tetőfedő fajta egy többrétegű, cellulóz alapú szerkezet, vízzáró bitumennel átitatva. Könnyű, rugalmas, tartós anyag, nehezen törik, viszont könnyen, akár egy snitzerrel vagy fűrésszel is szépen vágható. Kevésbé esztétikus megjelenése miatt elsősorban melléképületek (garázsok, tárolók, lugasok) és ipari, mezőgazdasági létesítmények (raktár, csarnok, istálló stb.) fedésére használják.

Az Oduline bitumenes hullámlemez nem csak stabilan ellenáll az esőnek és szélnek, hanem a gombák, penész és egyéb kártevők sem találnak rajta fogást. Az Onduline lemez speciális anyaga folytán a felszerelésekor szöggel ütött lyuk a felületén összehúzódik, „begyógyul” így a csapadék nem talál utat az épület belsejébe. A bitumenes lemez felszerelése nem bonyolult, a felszerelési útmutató lépéseit betartva némi józan ésszel saját kezűleg is megvalósítható. Ha öntapadós bitumenes lemezt választunk a szögelés idejét is megspórolhatjuk. Az Onduline árak igen kedvezőek, 1m² bitumenes hullámlemez ára jelenleg 3000 Ft alatt van.

Műanyag hullámlemez

A PVC hullámlemez még a bitumenes változatnál is kisebb súlyú. Fő előnye, hogy átlátszó műanyagból is készülhet. Leggyakrabban ezt a tulajdonságát használják ki, és olyan felületeken alkalmazzák, ahol szeretnék, hogy a tetőn átjusson a fény. Gyakori megoldás, hogy például csarnokok tetejének egy-egy részét átlátszó műanyag hullámlemezzel borítják, megoldva ezzel a terület bevilágítását is. Szélfogók, teraszok, télikertek tetejeként is előszeretettel alkalmazzák. 

Bitumenes zsindely

A bitumenes zsindely egy hálós hordozó anyagra felvitt, bitumenből készült öntapadó tetőfedő anyag. Felülete a cserépfedést imitálja: különböző formájú és színű cserép dekor kivitelben kapható, granulátumszemcsékkel borított, érdes felületű anyag. Előnye a rendkívüli rugalmasság: könnyen hajlítható, illeszthető és méretre vágható, bonyolultabb felületek, íves tetők borításához is ideális. Előnye egyben a hátránya is: formázható, hajlékony anyaga miatt a teljes felületén szilárd alsó alátámasztást, jellemzően OSB vagy deszka borítást igényel. A vízzárás tökéletesítése érdekében a bitumenes zsindely alá sokszor erősítenek egy kátránypapír réteget is.

Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel hírlevelünkre

és máris a tied egy 10%-os kupon!