Mit érdemes tudni az ajtózárakról?
Ajtózárat keres, ami biztonságot nyújt otthonának és a biztosító is elfogadja? Segítünk! – Praktiker ötletek
Az ajtózárválasztás nem könnyű feladat, és természetesen komoly tétje is van: otthonunk biztonsága és nyugalmunk záloga is lehet. Milyen szempontokra figyeljünk, mit kell tudnunk az ajtózárakkal kapcsolatban? Nem könnyű a kérdés, hiszen a zárbetétek, hevederzárak és egyéb zárszerkezetek erdejében könnyen elveszhet a laikus vásárló. Cikkünk szeretne néhány támpontot adni a vásárláshoz.
Zárválasztó – az 5 legfontosabb szempont
- A kiválasztási szempontok közül az egyik legegyszerűbb kérdés talán az, hogy belső vagy bejárati ajtóra kívánjuk-e felszerelni a zárat. Értelemszerűen egy forgalmasabb lakóhelyen lévő bejárati ajtó esetén komolyabb összegeket is fordítunk az ajtózárszerkezet kialakítására, míg a belső ajtók védelmére nem helyezünk akkora hangsúlyt. A bejárati ajtóknál jellemzők a többpontos ajtózárak, amelyeknél az ajtó élén végigfutó előlapon három-négy záródási pont található. Ha biztosra akarunk menni, használjunk hevederzáras ajtókat! Az egyik legbiztonságosabb zártípus a Prezidium zár. Szerkezetére jellemző, hogy három rozsdamentes acéltüske van a zár mindkét oldalán, amelyek kengyelben és tokban végződnek, esetleg belefutnak magába a fal szerkezetébe. Az ún. Biztibuk forgógyűrűs hevederzár is egy kiváló döntés, ha a biztonságot helyezzük előtérbe.
- Az ajtó anyaga már komolyabb kérdés. A faajtóknál az úgynevezett általános bevéső zárakat ajánlják a szakemberek, ezek viszonylag egyszerűen beilleszthetők az ajtó anyagába. Legismertebb változataik a Lővér és a Dose zárak, ezekkel gyakran találkozhatunk a panelházi lakásokban, illetve utóbbiakat a régebbi épületek ajtóihoz vagy kertkapuihoz is használták. Az acél-, alumínium- vagy műanyag ajtók esetében a portálzárakat érdemes használnunk. Ezek jellemzője, hogy keskeny zárszerkezetűek, így sok ajtótípushoz beépíthetők. Kibillenő vagy kampós zárnyelv-kialakítással, görgős csappantyúval vannak ellátva.
- A zárhasználat gyakoriságát és jellegét is érdemes átgondolnunk a vásárlás előtt. Az olyan ajtóknál, amit sokat használnak, érdemes strapabíróbb szerkezetet választanunk. A sok cilinderzáras, mechanikus zárnyelves bevésőzáras konstrukciók könnyen nyílnak, jól tartják az ajtót, ár-érték arányban kiváló választásnak bizonyulnak. A lakás belső részeiben, ahol nem a biztonság az első, hanem a térelválasztási funkció, érdemes praktikus tolóajtózárat felszerelnünk, amelyek kampóval, fiókzárral, rúdzárral rögzíthetők.
- Vegyük figyelembe a zárszerkezetet, az ajtó méreteit, szerelhetőségét. Ezzel kapcsolatban érdemes kikérni a szakemberek segítségét, hiszen rengeteg fajta zárral találkozhatunk a boltokban, sok új típus van, amelyek szerelése nem evidencia még a gyakorlott ezermesterek számára sem.
- Döntsük el, hogy szeretnénk-e kívülre kilincset vagy sem. Ha nem, akkor jó választás a zárbetétek közül a gombos zárbetétet használni. Ezeknél a nyitás a belső oldalon lévő fémgomb vagy fogantyú elfordításával történik.
Zár és biztonság – nem csak a záron múlik
Ha kiválasztottuk a megfelelő típust, akkor ne spóroljunk a vásárláson! Beruházásunk meg fog térülni, és hosszú távon nyugodtan élhetünk az otthonunkban, mert tudjuk, hogy a legjobb minőségű eszközöket építettük ajtószerkezetünkbe. A beszerelésnél jó szakemberrel dolgoztassunk és járjunk utána annak, hogy van-e valami karbantartási feladat, ellenőrzés, amire a zárszerkezetünknél figyelnünk kell. A zárbetéteket érdemes időközönként bekenni az arra gyártott anyagokkal, amelyeket barkácsboltokban, szaküzletekben be lehet szerezni. Lehetőleg kérjünk szaktanácsot, és ne kísérletezzünk műszerolajjal, étolajjal vagy egyéb szerves olajjal!
- Falazat, födém, padozat szilárdsága a minimum 6 cm vastag hagyományos, kisméretű, tömör téglafal védelmi képességével azonos értékű, vagy azt meghaladja,
- az ajtószerkezetek reteszhúzás ellen védettek,
- a bejárati ajtók zárását legalább 1 db. biztonsági zár végezze (Biztonsági zárszerkezetnek minősül a 10 000 variációs lehetőséget meghaladó
- minimum 5 csapos hengerzárbetétes zárszerkezet,
- minimum 6 rotoros mágneszárbetétes zárszerkezet,
- MABISZ által minősített lamellás zár, valamint minden egyedileg minősített zár.) - forrás: biztosítás.hu